>

Posadzka żywiczna a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to doskonały pomysł w polskim klimacie – przez większość roku świetnie się sprawdzi, dogrzewając pomieszczenia i dodając im przytulności. Na każdy rodzaj ogrzewania podłogowego można wylać modną, trwałą i wygodną posadzkę z żywicy.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rozprowadzenie ciepła równomiernie po całym domu. Zapewnia przytulność wnętrza i sprawia, że zimą w domu jest ciepło, nawet gdy pozbawiony jest on dywanów czy nie są mocno odkręcone kaloryfery lub rozpalony kominek. Ogrzewanie podłogowe służy jako dodatek do ogrzewania głównego, pełniąc podobną rolę jak kominek czy koza.

Wyróżnia się trzy rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • elektryczne – instalacja wykonana jest z przewodów grzejnych, folii lub mat grzewczych, podgrzewanych po przepłynięciu prądu przez specjalny materiał;
  • wodne – system rur wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych, które są podgrzewane poprzez przepływającą przez nie gorącą wodę;
  • powietrzne – cyrkulacja powietrza w obiegu zamkniętym.

Posadzka z żywicy

Jaką wybrać posadzkę na ogrzewanie podłogowe? Można zdecydować się na różne rodzaje budulca, np. płytki czy panele, a także popularną ostatnio żywicę. Do niedawna posadzki żywiczne kojarzyły się z halami, magazynami, instytucjami użytku publicznego, szkołami, sklepami etc. Z racji swojej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne nadawały się świetnie do miejsc, gdzie przewija się tłum ludzi czy pracują ciężkie maszyny. W domach i mieszkaniach wybierano ewentualnie posadzkę żywiczną do garażu lub piwnicy.

Z magazynów na salony

Jednak wraz z rosnącą popularnością stylu industrialnego, skandynawskiego i minimalistycznego we wnętrzach, zaczęto projektować domy i mieszkania z posadzką z żywicy także w przedpokojach, salonach, kuchniach, holach czy łazienkach. Minimalistyczna, designerska posadzka żywiczna świetnie się prezentuje i dodaje optycznie przestrzeni, bo jest pozbawiona fug. Można ją pomalować na dowolny kolor i dopasować do wnętrza. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości, trwała i żywotna.

Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe

Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe – czy można stosować żywicę na ogrzewanie podłogowe? Jak najbardziej.

Na co uważać?

Warto jednak pamiętać, że wylanie posadzki z żywicy nie jest łatwe. Dlatego ważne jest by zlecić takie zadanie profesjonalnej ekipie.

Stąd też porada, by raczej specjaliści zajmowali się i montażem ogrzewania podłogowego i wylewką posadzki z żywicy. Nie należy robić tego samodzielnie.

Wylanie posadzki żywicznej na ogrzewanie podłogowe

Jak wygląda przygotowanie posadzki pod ogrzewanie podłogowe? Najpierw wylewa się beton, cement czy robi podłoże anhydrytowe. Wewnątrz takiego podłoża umieszcza się przewody grzewcze danego ogrzewania podłogowego, czy to wodnego, czy powietrznego, czy elektrycznego.

Nie należy lać żywicy wprost na instalację ogrzewania. Wylewkę z żywicy robi się właśnie na to przygotowane uprzednio podłoże, np. betonowe, cementowe, z zatopionymi przewodami grzewczymi.

Podłoże musi być solidne, trwałe i dobrze pokrywać całą instalację. Temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić między 15 a 25 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być czyste i suche, zanim wyleje się na nie żywicę. W innym przypadku posadzka żywiczna może zacząć pękać.

Ile schnie posadzka z ogrzewaniem podłogowym?

Po przygotowaniu posadzki pod ogrzewanie podłogowe trzeba poczekać, aż wylewka zastygnie. Ile to trwa? Zależy do wybranej wylewki. Anhydrytowa wydaje się zaschnięta już po kilku dniach, ale zaleca się wylać na nią żywicę dopiero po 3-4 tygodniach. Tak by mieć pewność, że posadzka żywiczna zostanie wlana na suchą powierzchnię, że będzie trwała, a ogrzewanie podłogowe efektywne. Wylewki betonowe i cementowe potrzebują jeszcze więcej czasu by zastygnąć – kilka dobrych tygodni, a czasem do 2-3 miesięcy. Zależy, jakie panują warunki w pomieszczeniu, czy jest dobrze wentylowane i czy jest w nim ciepło.