Podłoga z żywicy w domu – czy to dobry pomysł? Jak najbardziej! Posadzki z żywicy, na przykład epoksydowej, dawniej stosowano na szeroką skalę w halach produkcyjnych czy magazynach. Obecnie jednak pojawiają się one także w domach, zwłaszcza we wnętrzach w stylu industrialnym. Tego typu posadzka zadowoli alergików, bo nie ma łączeń, w których mógłby gromadzić się kurz, oraz pedantów, bo bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o podłodze z żywicy epoksydowej.
Podłoga w domu może być wykonana z różnorodnych materiałów, najczęściej stawia się na płytki, panele czy surowy beton dla wnętrz mocno minimalistycznych. Można także wykorzystać żywicę epoksydową do tej pory głównie kojarzoną z zastosowań w obiektach przemysłowych lub w instytucjach użyteczności publicznej jak urzędy i szkoły. Ten materiał sprawdzał się tam świetnie, bo jest odporny na uszkodzenia i trwały. Te jego zalety plus możliwość naprawdę szerokiego zastosowania i dopasowania do designu sprawiły, że zainteresowali się nim także architekci wnętrz mieszkalnych. Obecnie coraz częściej stosuje się żywicę epoksydową na posadzkę np. w kuchni, holu, a nawet można zamontować podłogę z żywicy w łazience!
Co wyróżnia na plus posadzkę z żywicy epoksydowej? Zalety tego rozwiązania to:
Warto podkreślić, że podłoga epoksydowa w domu to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików. Jest ona bardzo higieniczna, łatwa do utrzymania w czystości, mniej się kurzy, bo nie ma spoiw. Brak łączeń sprawia, że roztocze nie mają gdzie się zagnieździć. Żywica epoksydowa sprawdzi się zatem w domu, gdzie mieszkają alergicy, czy to dorośli, czy dzieci, o wiele bardziej niż panele, płytki, a już na pewno wykładziny, źródła wszelkich roztoczy.
Oczywiście jak każdy materiał także żywica ma pewne wady. W przypadku epoksydowej warto pamiętać o tym, że nie jest odporna na działanie promieni UV. Zbyt częste i długie naświetlanie może ją odbarwić. Dlatego nie jest zalecane montowanie tego typu posadzki na zewnątrz. Co więcej, jest ona trochę bardziej podatna na zarysowania niż żywica poliuretanowa. Przeszkodą w montażu posadzki żywicznej w domu może być cena tego materiału – nawet do 200 zł za metr kwadratowy. Jednak żywica epoksydowa i tak jest tańsza niż poliuretanowa, a ponadto często wykonawcy schodzą mocno z ceny im więcej posadzki jest do zamontowania. By zaoszczędzić zalecane jest wybranie tego materiału do pomieszczeń o sporej wielkości. Wiąże się to m.in. z tym, że ułożenie tego typu posadzki w małym pokoju jest bardzo czasochłonne i skomplikowane, dlatego kosztuje więcej.
Posadzka żywiczna w domu nada pomieszczeniom przestronności i jasności dzięki połyskowi oraz gładkości. Aby poprawić stopień połysku posadzki z żywicy epoksydowej, warto ją dodatkowo polakierować. Można też wybrać wykończenie w macie lub półmacie. Duża, gładka, połyskująca, pozbawiona łączeń powierzchnia podłogowa świetnie wpasuje się we wnętrza industrialne, minimalistyczne czy skandynawskie. Szczególnie polecana jest do salonu lub sporej kuchni, gdzie wprowadzi odrobinę elegancji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by zaplanować posadzkę żywiczną do łazienki czy holu – w przypadku mniejszych pomieszczeń ułożenie jest drobiazgowe i kosztowne, ale efekt wart każdej ceny, bo taka posadzka optycznie powiększa przestrzeń, doświetla ją dzięki refleksom odbijającym się w połyskującej powierzchni i dodaje jej klasy.
Posadzkę żywiczną można ułożyć w kilku technikach:
Na początku zastanów się, jaką metodą chcesz montować posadzkę. Polecamy jednak wylanie grubej warstwy i zatrudnienie do tego fachowców. Bardzo istotne przy posadzce żywicznej jest właściwe przygotowanie podłoża – oczyszczenie, wyrównanie, odpylenie, zaimpregnowanie, co przekłada się na trwałość powierzchni. Najczęściej stosuje się pod żywicę wylewkę betonową o wilgotności 5 procent. Jeśli posadzka będzie położona na źle oczyszczonym lub zbyt wilgotnym podłożu, wylana niedbale czy z nieodpowiednimi przerwami technologicznymi (po wylaniu betonu trzeba odczekać co najmniej 4 tygodnie), może zacząć pękać po pewnym czasie.
Poza posadzką żywiczną epoksydową w domu zastosować można także poliuretanową. Tego typu żywica jest bardziej odporna na działanie promieni UV oraz zarysowania, a także cechuje się większym połyskiem. Dlatego polecana jest np. na tarasy, podjazdy, schody na zewnątrz. Cena tego materiału jest jednak droższa niż żywicy epoksydowej. Jeśli zatem na powierzchnię nie będą oddziaływać promieniowanie UV i nie zależy ci na bardzo wysokim połysku podłogi, to lepiej jest zdecydować się na żywicę epoksydową. Tym bardziej, że zawsze można ją polakierować lub wykończyć w półmacie czy macie, co sprawia, że jej pierwotny połysk nie ma większego znaczenia przy aranżacji wnętrza.
Z magazynów na salony – taką drogę przeszła żywica epoksydowa. Dziś nie jest utożsamiana z przemysłem i urzędami, ale z eleganckimi, loftowymi wnętrzami wysokiej klasy.