>

Ile schnie żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa staje się coraz bardziej popularnym materiałem do wylewki posadzek we wnętrzach o charakterze modernistycznym, industrialnym, minimalistycznym. Nic dziwnego, ma wiele zalet jak wysoka trwałość i łatwość w utrzymaniu, a do tego ciekawie się prezentuje. Ile schnie posadzka z żywicy epoksydowej? Czy długo trzeba odczekać po wylaniu posadzki zanim przejdzie się do dalszych prac czy umeblowania domu?

Posadzka z żywicy epoksydowej: właściwości

Zacznijmy od tego, czy warto decydować się na posadzkę z żywicy epoksydowej w swoim domu czy mieszkaniu. Zdecydowanie tak, bo to nie tylko doda wnętrzu stylu i klasy, ale też taka posadzka przetrwa lata w dobrym stanie. Żywica epoksydowa charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością mechaniczną i chemiczną. Nie bez powodu stosuje się ten produkt do posadzek w halach czy magazynach, bo naprawdę trudno go uszkodzić. Dobrze znosi też obciążenia. Taka posadzka to idealne rozwiązanie dla osób lubiących czystość i alergików. Brak spoin sprawia, że bardzo łatwo wyczyścić taką podłogę, a roztocza nie mają się gdzie zagnieździć. Podłogę z żywicy epoksydowej można myć różnymi środkami chemicznymi, jest bardzo prosta w utrzymaniu.

Gdzie najlepiej wylać posadzkę z żywicy epoksydowej? Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o dużych powierzchniach, dodając im industrialnego sznytu czy stanowiąc doskonałe tło dla dowolnych aranżacji. Nadaje się też jednak do mniejszych salonów czy holów, bo brak spoin sprawia, że optycznie powiększa przestrzeń. Z racji łatwości utrzymania w czystości i wysokiej trwałości można z powodzeniem zaplanować taką podłogę w kuchni, przedpokoju, a nawet łazience.

Żywica epoksydowa: baza i utwardzacz

Warto wiedzieć, że produkty z żywicy epoksydowej złożone są z bazy i utwardzacza. Należy je w odpowiedniej proporcji, zalecanej przez producenta zmieszać, tak by się połączyły i stworzyły trwały produkt. Dlatego ważne jest odmierzenie odpowiedniej ilości obu składników, a następnie dokładne ich wymieszanie. Potem do razu trzeba przystąpić do wylewki, bo żywica szybko się wiąże. Zależnie od tego jaka jest temperatura, czas przydatności wymieszanego produktu z żywicy to jedynie od 10 do 45 minut. Wystarczy niewielki błąd przy wyliczeniu proporcji, niedbałe wymieszanie bazy i utwardzacza, czy zbędna zwłoka przy wylewce by podłoga wyszła daleka od ideału.

Od czego zależy czas schnięcia posadzki z żywicy?

Gdy już uda się prawidłowo wylać posadzkę z żywicy epoksydowej, trzeba poczekać aż się zawiąże i wyschnie. Ile – to zależy od kilku czynników, takich jak:

  • temperatura żywicy;
  • rodzaj żywicy;
  • temperatura otoczenia;
  • wilgotność powietrza;
  • grubość zalania.

Żywica powinna być przechowywana w temperaturze około 15 stopni Celsjusza przed połączeniem bazy z utwardzaczem. Natomiast optymalna temperatura do schnięcia to około 20 stopni Celsjusza. Gdy jest chłodniej, należy uważać, ponieważ proces utwardzania może się zatrzymać. Także nadmierna wilgotność powietrza może mieć taki skutek. Zaleca się zasadniczo, by wylewać żywicę w warunkach od minimalnie 10 stopni Celsjusza do maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o rodzaj żywicy i grubość zalania, to należy kierować się wskazówkami producenta na opakowaniu.

Żywica epoksydowa: ile schnie

Z pewnością wiele osób, które rozważają zastosowanie tego typu posadzek zastanawia się, ile schnie żywica epoksydowa? Czas schnięcia żywicy zazwyczaj wynosi od 24 do 48 godzin zakładając, że temperatura otoczenia jest optymalna, to znaczy nie jest zbyt wilgotno, a żywica została właściwie przygotowana i wylana. Nie jest to zatem bardzo długi proces, ale jednak warto odczekać przynajmniej dwie doby nim przejdzie się do dalszych prac, lub zacznie meblować pomieszczenie.

Jak przyspieszyć schnięcie żywicy? Lepiej tego nie robić – ten materiał potrzebuje trochę czasu by się zawiązać i utwardzić. Trudno ten proces przyspieszyć, a niepozostawienie posadzki do wyschnięcia na minimum 24 godziny może mieć kiepskie skutki. Podłoga może być mniej trwała, ulec zniszczeniu, czy wyglądać niezadowalająco.

Montaż posadzek żywicznych – zaufaj specjalistom

Wylanie posadzki z żywicy epoksydowej nie jest proste. Trzeba dobrze przygotować podłoże, właściwie zmieszać bazę z utwardzaczem, przeanalizować wiele czynników by wiedzieć, ile będzie schnąć posadzka, a do tego pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Dlatego lepiej zlecić przygotowanie tego typu podłogi profesjonalnej firmie.

Firma Krakfloor specjalizuje się w wykonywaniu posadzek żywicznych i poliuretanowych. Posiadamy 20-letnie doświadczanie w wykonywaniu tego typu podłóg, oferujemy fachowe doradztwo i najwyższą jakość wykonania. Osoby zainteresowane zastosowaniem posadzek żywicznych w swoich pomieszczeniach, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.