>

Schody z żywicy – dlaczego warto?

Schody wewnętrzne w domu nie muszą być nudne. Poza wygodą i funkcjonalnością mogą też cechować się estetycznym wyglądem, spójnym z aranżacją otoczenia. Obecnie często wykorzystuje się żywicę epoksydową jako materiał na schody. Czy warto wybrać takie rozwiązanie?

Żywica jako materiał na schody

Żywica jest coraz częściej wykorzystywana jako materiał wykończeniowy w domach i mieszkaniach. Do niedawna kojarzona głównie z halami, magazynami, garażami i lokalami użyteczności publicznej, z racji swej trwałości i odporności na uszkodzenia oraz prostego, estetycznego wyglądu, obecnie jest używana także w salonach, jadalniach, sypialniach czy holach mieszkań i domów. Architekci wnętrz oraz właściciele nieruchomości zaczęli doceniać liczne korzyści żywicy przydatne także przy wykończeniu obiektów prywatnych. Żywica nadaje się doskonale na posadzki oraz schody wewnętrzne – te prowadzące np. z przedsionka do części mieszkalnej czy z parteru na piętro. Żywica na schodach najczęściej jest epoksydowa – to polecany i powszechnie stosowany materiał.

Estetyczne schody z żywicy

Żywica na schody wewnętrzne doda elegancji i klasy wnętrzu. To bardzo estetycznie wyglądający, schludny materiał, który dopasuje się do każdej aranżacji przestrzeni. Schody z żywicy będą pozbawione spoin. Ich gładka powierzchnia, o przyjemnym dotyku wygląda bardzo nowocześnie, a jednocześnie nie zaburza harmonii otoczenia. Jednolita bryła schodów, którą można pomalować na dowolny odcień, wygląda designersko i da się skomponować z dowolnymi innymi elementami wystroju.

Schody mogą dyskretnie dopełniać otoczenie lub wręcz stać się naczelną częścią przestrzeni, wyglądając spektakularnie dzięki wybraniu np. neonowego koloru farby na żywicę. Dzięki żywicy schody nie muszą być nudne i tylko i wyłącznie praktyczne i wygodne. Mogą być niepowtarzalne, dodać eleganckiego sznytu, nowoczesnego pazura wnętrzu, ciekawie przełamać tradycyjny wystrój, uzupełnić klasyczne aranżacje czy stać się centrum wyjątkowej przestrzeni, przykuwając wzrok i uwagę mieszkańców i gości.

Szeroka paleta kolorystyczna

Schody z żywicy można pomalować na dowolny kolor z palety RAL, czyli ponad 100 kolorów. Można postawić na bardzo jasny, szary odcień, np. we wnętrzach w stylu industrialnym czy minimalistycznym, lub wybrać dowolny inny kolor jak mocne pastele czy żywe neony. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Taka dowolność sprawia, że schody z żywicy dopasujesz do każdej aranżacji przestrzeni.

Łatwość użytkowania

Co jeszcze wyróżnia schody z żywicy epoksydowej? Z pewnością domownicy ucieszą się, że takie schody są bardzo wygodne i łatwe w użytkowaniu oraz bardzo prosto i szybko można je pielęgnować:

  • Nie mają spoin ani fug, zatem bez problemu sprawnie można je odkurzyć czy wytrzeć.
  • Nie trzeba stosować jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy używać drogich środków do czyszczenia.
  • Wystarczy je raz na jakiś czas odkurzyć i przemyć tak jak każdą inną powierzchnię w domu.
  • Co więcej, fakt że są gładkie i wykazują właściwości antyelektrostatyczne powoduje, że nie zalega na nich kurz i inne zanieczyszczenia. Rzadziej się brudzą i kurzą niż powierzchnie z innych materiałów.
  • Ponadto zwyczajowo pokrywa się je lakierem, który jest antybakteryjny, dlatego też nie trzeba ich tak często myć i odkażać.

Trwałość schodów z żywicy

Schody z żywicy epoksydowej są wyjątkowo trwałe. Przez lata będą służyć i cieszyć oko. Są bowiem bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dość powiedzieć, że żywica od lat stosowana jest w halach produkcyjnych czy magazynach i zakładach pracy – tam, gdzie operują często ciężkie sprzęty, zdarzają się chemiczne wycieki, jest kurz, brud i zanieczyszczenia. Żywica to wszystko wytrzymuje. Nie ma też problemu by zregenerować w razie potrzeby schody z żywicy po kilku latach użytkowania. Wystarczy je oczyścić i ponowie nanieść warstwę lakieru, by odzyskały blask. Można oczywiście zmienić kolor lakieru i jednocześnie przy odnowie schodów zmienić aranżacją wnętrza.

Bezpieczne schody z żywicy

Schody z żywicy są też bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Antystatyczność sprawia, że trudno się na nich poślizgnąć, mimo iż ich powierzchnia jest idealnie gładka. Można je pokryć dodatkowo lakierem o wysokiej klasie antypoślizgowości. Lakier na schody z żywicy wykazuje też właściwości antybakteryjne. Żywica to materiał polecany dla alergików.

Pokrywanie schodów żywicą epoksydową

Czy wykonanie schodów z żywicy epoksydowej jest trudne? Raczej tak i do tego dość czasochłonne. Na wykonanie kilkunastu stopni potrzeba kilku dni roboczych. Schody trzeba dobrze wyszlifować, oczyścić, wyrównać stopnie, nadlać je, a następnie nałożyć od 4 do 6 warstw żywicy na schody betonowe.

Dlatego też zdecydowanie najlepiej jest zlecić wykonanie takich schodów specjalistom, którzy znają się na rzeczy i mają doświadczenie w wylewce schodów z żywicy.